Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Srovnání webhostingů

0

Možná se nemůžete rozhodnout, který webhosting si vyberete pro uložení svého webu. V ČR je spousta firem nebo jednotlivců, kteří webhostingové služby nabízejí. Je však velmi důležité se rozhodnout pro správného poskytovatele těchto služeb. Pokud si vyberete špatně, může se Vám to v budoucnu pěkně prodražit.

Jednotlivec vs. zavedená firma?

Jednotlivec

Především jednotlivci, kteří poskytují tvorbu webových stránek, nabízejí jako doplňkovou službu právě uložení webu na jejich serverech. To však může mít značnou nevýhodu. Rád bych zvýraznil slovíčko “může”, protože se to nemusí týkat všech poskytovatelů. Ta nevýhoda je taková, že pod svým webem nebudete mít absolutně žádnou kontrolu. Jednotlivci mají totiž většinou weby uložené na svých serverech, kde mají uložené i ostatní weby svých klientů a nemohou Vám tak poskytnout přístup ani na FTP, natož do konfigurace serveru. Pokud tedy budete něco potřebovat změnit nebo nahrát na FTP, musíte kontaktovat svého poskytovatele, který si za práci může účtovat peníze. Případně ani nebude měnit konfiguraci serveru kvůli Vám. Navíc zde nemáte jistotu, že web bude dostupný a že v případě poruchy serveru ještě svůj web někdy uvidíte. V neposlední řadě pak ani nemáte jistotu, že se poskytovatel stará o bezpečnost serveru.

Další problém může vzniknout, pokud budete chtít odstoupit od poskytovatele, který Vám tvořil web a zároveň hostuje web. Pokud budete chtít web, ale změnit poskytovatele hostingu, nemusí Vám web “vydat”. Sice je to Váš web, ale pokud Vám to prostě nepošle, tak to nepošle. Záleží pak, jak je tato situace popsána ve smlouvě. Případně se pak problém musí řešit s právníky, a to je na delší dohadování. Jednoduše se jedná o zbytečné starosti navíc.

Uvedu Vám příklad z vlastní zkušenosti… Stalo se mi, že klient chtěl změnit poskytovatele webu právě proto, že pod ním neměl žádnou kontrolu. S tím byl spojen i převod mailů. Po urgování zaslání celého obsahu webu se ho po několika dnes podařilo obdržet. Vše pak proběhlo, jak má. Problém ale nastal s přenosem mailů, protože poskytovatel nevěděl, jak je má odeslat. Navíc sám sdělil, že do schránek chodí spousta SPAMu – jak může vědět, co do schránek chodí? Po konzultaci s podporou nové webhostingové firmy se pak i tento problém podařilo vyřešit, ale byla nad tím potřeba strávit spousta času.

Zavedená firma

Velké poskytovatele hostingů jako je ONEbitWedosForpsi nebo Ebola mohu jedině doporučit. Se všemi třemi mám dobré zkušenosti, ale každé má své pro a proti. Dále jsou tu hostingy jako Český hosting a Savana, s těmi ale nemám osobní zkušenosti, proto je zde pouze zmíním a dále se budeme věnovat pouze třem výše zmíněným. Dovolil bych si je tedy srovnat a sepsat o nich krátké hodnocení, které je pouze mé osobní a Vám může pouze pomoci při rozhodování. Postupně zde vypíši asi nejdůležitější informace o každém poskytovateli a níže pak bude celkové porovnání.

ONEbit

Služby od ONEbitu jsem začal používat jako poslední. Zalíbil se mi jejich přístup ke klientovi a to, že kompletní běží na SSD. Uživatelské prostředí mají moderní – jak web, tak administraci. Podpora funguje bezproblémově. Každý problém, který jsem měl, ochotně vyřešili. Navíc velice rychle. Osobně jsem s tímto poskytovatelem nejspokojenější a plánuji k němu převést více svých webů.

Pokud plánujete přejít k ONEbitu, pomohou Vám s kompletním převedením webu od jiného poskytovatele, a to zcela zdarma. Dále si jejich tarif můžete vyzkoušet na 60 dní a také zdarma. Pokud tedy uvažujete o převedení webu, můžete k nim zkušebně web nahrát, upravit soubor hosts u Vás v počítači a zobrazovat se Vám bude web nahraní u ONEbit. Návštěvníkům se však stále bude zobrazovat web nahraný u původního hostitele.

Onebit
Úvodní stránka ONEbitu
Administrace Onebitu
Administrace ONEbitu

Wedos

Webové stránky této společnosti jsou lehce zastaralé. Nicméně o to lepší služby poskytují. Můžete si u nich objednat webhosting, zaregistrovat doménu, pronajmout VPS SSD, dedikovaný server a spoustu dalšího. Navíc zde mají affiliate program, takže pokud máte nějaké klienty, můžete jim nabízet lepší ceny služeb webhostingu a ještě k tomu získávat provize. Díky článku se slevovými kupony na hosting můžete získat 50% slevu na objednávku.

Nyní bych se ale rád vrátil k samotnému hodnocení Wedosu. Jejich podpora je naprosto skvělá, ochotná a vždy poradí. Navíc funguje 24 hodin, 7 dní v týdnu. Takže pokud rádi pracujete v noci, Wedos je pro Vás jako dělaný. Za celou dobu, co tento hosting využívám (přibližně 5 let), se mi pouze jednou stalo, že by měli výpadek. Ve skutečnosti jich bylo určitě více, ale všiml jsem si pouze jednoho.

wedos-uvodni-stranka
Úvodní stránka Wedosu
wedos-administrace
Administrace Wedosu

Forpsi

Forpsi má o něco modernější web a služby má také na velice vysoké úrovni. Jejich rozhraní pro administraci je mnohem modernější a lépe se mi s ním pracuje. Co je ale velká nevýhoda je, že nemají dostupnost podpory takovou jako Wedos. Což je obrovská škoda. Nicméně pokud není podpora online, zpravidla odpoví do druhého dne.

forpsi-uvodni-stranka
Úvodní stránka Forpsi
forpsi-administrace
Administrace Forpsi

Ebola

Jejich vzhled je moderní a uživatelské prostředí je opravdu hezky propracované. Podpora, stejně jako u Forpsi, není online 24/7, ale vždy se snaží vyjít vstříc. Pokud podpora není online, zpravidla odpoví do 2 pracovních dnů.

Asi nejvíce se liší od dvou výše uvedených poskytovatelů tím, že administraci mají na jiném konceptu. Myslím to tak, že různé konfigurace se provádějí na různých místech a není zde vše pohromadě. Rychle se ale na to dá zvyknout a v případě potřeby ochotně poradí podpora.

ebola-uvodni-stranka
Úvodní stránka Eboly
ebola-administrace
Administrace Eboly

Srovnání

Onebit

Výhody

 • Podpora 24/7
 • Vysoká spolehlivost
 • Ochotná a rychlá podpora
 • Běží kompletně na rychlých SSD
 • Vysoká bezpečnost
 • Moderní a přehledné uživatelské prostředí

Nevýhody

 • Na žádnou jsem nenarazil

Wedos

Výhody

 • Podpora 24/7
 • Vysoká spolehlivost
 • Ochotná podpora
 • Běží kompletně na rychlých SSD
 • Vysoká bezpečnost
 • Slevové kódy Wedos

Nevýhody

 • Zastaralejší web a administrační rozhraní
 • Méně přehledné administrační rozhraní

Forpsi

Výhody

 • Moderní a přehledný web společně s administračním rozhraním
 • Vysoká spolehlivost
 • Ochotná podpora
 • Jednoduché ovládání
 • Vysoká bezpečnost

Nevýhody

 • Neběží na SSD
 • Horší dostupnost podpory

Ebola

Výhody

 • Moderní a přehledný web společně s administračním rozhraním
 • Vysoká spolehlivost
 • Ochotná podpora
 • Jednoduché ovládání
 • Vysoká bezpečnost

Nevýhody

 • Občas pomalejší načítání webu
 • Horší dostupnost podpory
 • Neběží na SSD

Všechny tyto poskytovatele mohu jedině doporučit a snad si každý vybere, co mu vyhovuje. Lze porovnávat spoustu parametrů a cen, ale to se neustále mění a vždy se můžete podívat právě na to, co Vás zajímá. Tento článek má sloužit pouze pro hrubou představu a mé osobní doporučení poskytovatelů, které využívám. Stále využívám všechny tři poskytovatele.

A pokud si plánujete vytvořit web…

Dle mého názoru je ideální, pokud si necháte web vytvořit od nějaké firmy, která tvoří weby a pro hosting využívá třetí stranu. Osvědčila se mi firma TechStudio, která vždy poskytne přístupy do všech služeb, které využívá a klient je potřebuje pro případné předání webu jiné firmě.

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *