Stiskněte "Enter" pro přeskočení obsahu

Komprese obrázků a videí + zkracovače URL

0

Komprese obrázků a videí + zkracovače URL

V předchozím článku Jednoduchá analýza webu jsme částečně zabývali rychlostí webu. Tam ale nebyly všechny vychytávky, jak web zrychlit. V tomto článku ale také nebude vše, protože tato kapitola si zaslouží mít článek sama o sobě. Zde se budeme zabývat kompresí (zmenšováním) obrázků a videí, ale také zkracováním URL adres.

 

Proč?

Jak je již napsáno v předchozím článku, je potřeba, aby byl web rychlý. A rychlý bude jen tehdy, pokud bude obsahovat co nejmenší množství dat. Zkuste si přehrát video ve 4K rozlišení a poté si ho přehrajte v rozlišení 144p. Uvidíte, že při nižším rozlišení se bude načítat mnohem rychleji. A stejné je to u webu – čím menší velikost, tím rychlejší a méně náročný. Toto byl ale extrémní příklad. V běžné praxi by se měla používat komprese pouze taková, kdy lidské oko nedokáže rozeznat rozdíl, nebo ho rozezná, ale minimálně. Přitom obrázek může mít klidně o 80 % menší velikost – bavíme se o datové velikosti. Záleží na obrázku, některé jdou jen o 5 %, některé o již zmíněných 80 %.

 

Příklad:

Jsou zde dva obrázky. Nahoře je originál v rozlišení 1920 x 1234 px a s velikostí 1,17 MB. Dole je ten stejný obrázek ve stejném rozlišení. Jeho velikost je o 26 % menší. Nyní má 890 kB. Není to velký rozdíl, ale vezměte si to, pokud na stránce nebo na celém webu bude 1 000 obrázků. A všimli jste si nějakého rozdílu?

komprese komprese-min

 

Komprese obrázků

Zde bych uvedl příklad několika online nástroji pro kompresi obrázků. Každý se používá na jiný formát, proto zde uvedu, dle mého názoru, ty nejlepší, které osobně také používám. Všechny nástroje jsou online, zdarma a bez nutnosti registrace. Nedoporučuji ale nahrávat citlivé údaje jako jsou faktury, složenky, osobní údaje atp.

 

PNG: Compress PNG

JPG, JPEG: Compress JPEG

 

Komprese dokumentů

PDF: PDF Compressor

 

Komprese videí

MP4, AVI, MPEG, MOV: Video Smaller

 

Zkracovače URL adres

Kdy a proč je používat? Napíšu pro vás některé poznatky, které cítím jako výhody a jako nevýhody.

Výhody:

  • Kratší URL
  • Hezká na oko
  • ?Nikdo neví, co se pod ní skrývá?

Nevýhody:

  • ?Nikdo neví, co se pod ní skrývá?
  • Může působit nedůvěryhodně

Pokud si posíláte v chatu s kamarády nějaké odkazy, které jsou extrémně dlouhé, tam by bylo vhodné ho použít. Pokud ale bude někde v nějakém internetovém fóru, dejte si pozor, abyste nebyli přesměrování na nějakou podezřelou stránku. Nikdy nevíte, proč daný člověk zkracuje URL.

Zároveň Vás chci upozornit, že při psaní s kamarády např. na Facebooku si dávejte pozor, zda odkaz, ať už zkrácený nebo ne, odeslal vážně Váš kamarád. Proto se ho raději zeptejte, zda ho odeslal opravdu on. Často se stává především na sociálních sítích, že spousta lidí sdílí videa nebo nějaké jiné příspěvky, aniž by o tom věděla. To může být důsledkem toho, že právě byli na nějakém napadeném webu.

Asi nejpoužívanější zkracovač URL je Bitly.

 

 

 

 

 

    Napsat komentář

    Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *